Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Labsvīrs: Man ir vilšanās, jā

Labsvīrs atzīst, ka ir vīlies pārvaldē!

Esmu vīlies pārvaldē, bet ne veselības sistēmā, intervijā “Neatkarīgajai” norādīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Edgars Labsvīrs, kurš savā amatā pavada pēdējo nedēļu.

“Es valsts pārvaldē strādāju ilgāk ‒ no 2018. gada aprīļa, un kopumā valsts pārvaldi kā tādu es neapšaubu. Līdz pagājušā gada rudenim biju direktora vietnieks, kas atbild par dienesta pamatdarbību, un tas, kas mainījās, kad kļuvu par direktoru, bija manas atbildības jomas paplašināšanās, piemēram, arī par e-veselības projektu, vēl bija jāuzņemas kā vadītājam visi birokrātijas pienākumi. Nebija tā, ka es sapņoju par direktora amatu, taču no šīs iespējas arī neatteicos [E. Labsvīru iecēla amatā pēc tam, kad no amata atcēla viņa priekšgājēju]. Es neesmu vīlies valsts pārvaldē, bet šis masku jautājums,” atzina Labsvīrs.

Viņš norādīja, ka masku jautājumā sakoncentrējās viss, kas ļoti labi raksturo sabiedrības attieksmi pret šo darbu. Neuzticība un nenormāla pārslodze.

“Jautājums ir arī par uzticības mandātu ‒ kā man var būt uzticības mandāts vadīt dienestu ar viena miljarda eiro apgrozījumu gadā, bet tajā pašā laikā man ir jāskaidro centu starpība masku iepirkumā. Tad es nesaprotu, ko es daru šajā amatā,” izteicās NVD direktors.

“Vēl jāmin intensīvās stacionāŗās palīdzības tarifi, pie kuriem strādājām pusgadu [jautājuma būtība ir par paaugstinātiem tarifiem sarežģītākajam medicīnas posmam]. Ne tikai es – daudzi cilvēki ieguldīja milzīgu darbu, bet tos neakceptēja, tāpēc loģiski, tu brīžiem jūties nenovērtēts. Vēl viens apstāklis ir tāds, ka tu saproti, ka vadi nozari, bet nevari nodarbināt eliti tieši atalgojuma dēļ. Kamēr ir tāds uzstādījums, ka ierēdņi visi slikti un viņiem nedrīkst neko pārmaksāt, tikmēr mēs stāvēsim uz vietas,” pauda Labsvrīrs.

“Es rezultātu gribu ātrāk. Man ir vilšanās, jā. Piemēram, zāļu kompensācijas, mēs redzam, ka ir nepieciešams papildu finansējums, mums ir pierādījumi, mēs piesakām katru gadu jaunas diagnozes, jaunas zāles. Kamēr gaidām, situācija atkal mainās, nāk jauni medikamenti, jaunas tehnoloģijas. Bet tev vienkārši katru dienu jāpierāda, ka tu neesi kamielis par kaut kādām primitīvām lietām. Katru reizi Saeimas komisijās, citās vietās, publiski un žurnālistiem skaidroju, ka neesmu kamielis. Man tas apnika. Man nav tik daudz laika. Piedodiet, es arī negribu izklausīties augstprātīgs, bet es tiešām negribu piecus gadus cīnīties par intensīvās terapijas gultas dienas tarifu. Negribu. Ļoti daudz krīzes situāciju, kuras tu izturi, bet katra krīze…. Tās ir muļķības, ka katra krīze, ko tu izturi, padara tevi stiprāku. Ir zinātniski pierādīts, ka stress tevi lēnām nogalina. Es skatos uz cilvēkiem, kuri patiešām upurējas, strādā valsts pārvaldē desmit gadus. Protams, nevajag vispārināt, visi nav varoņi valsts pārvaldē. Bet ļoti daudzi ir ideālisti, nē, drīzāk viņi ir bijuši ideālisti. Vēl tāda valsts pārvaldes iezīme ir naudas taupīšana. Mēs uzskatām par uzvaru, ja mēs kaut kur kaut kam samaksājam mazāk, bet jābūt taču izaugsmei, mums par to jācīnās. Jā, ir jārunā par izmaksu efektivitāti, jā, jārunā, vai nav par daudz datortomogrāfu valstī un vai vienmēr zāļu izrakstīšana atbilst labas prakses standartiem, bet mums ir jāgrib sniegt vairāk pakalpojumu, jāvēlas, lai slimnīcas aug, lai sniedz kvalitatīvākus pakalpojumus. Bet mēs jau pēc noklusējuma uzskatām, ka valsts pārvalde ir kaut kas otršķirīgs, tā nevar riskēt, tā nav inovatīva,” komentēja Labsvīrs.

“Es tomēr vēlētos pateikt. Mani visvairāk šajā lietā kaitina, ka uzskata, ka mums ir pilnīgi vienalga, ka sēžam savos kabinetos un neko citu nedomājam, kā tikai kaut ko nopirkt. Augstprātīgi ir uzskatīt – ka tu esi tas, kam rūp, bet visiem pārējiem ir vienalga. Es neesmu nekad teicis, ka nav nekādu problēmu ar šo iepirkumu. Piemēram, runājot par masku sertifikātiem, skaidrs, ka tur varētu būt problēmas, ņemot vērā to, ka sertifikāts pašŗeizējā situācijā neko var arī nenozīmēt, jo viss balstās uz pašdeklarāciju. Es esmu vienmēr uzsvēris, ka mēs izdarījām visu, ko tajā brīdī varēja izdarīt, un maskas atbilst vajadzībai ierobežot vīrusa izplatību ārstniecības iestādēs. Vēl jāņem vērā, ka tas bija krīzes situācijā, un mēs rīkojāmies atbilstoši tai,” uzskata Labsvīrs.

“Vairāku nedēļu laikā to iespēju robežās, kādas man ir, esmu centies visu paskaidrot, kāpēc situācija ar masku iepirkumu ir izveidojusies tāda, kāda tā ir. Bet ir daudz detaļu, ko esmu nodevis Valsts kontrolei, piemēram, sarakstes, kuras neesmu publiskojis žurnālistiem, bet Valsts kontrolei un KNAB viss ir nodots. Man nav ko slēpt, un es neesmu satraucies par to, ko Valsts kontrole tur varētu ieraudzīt. Jā, noteikti būs ieteikumi, bet nekādas sensācijas tur nebūs,” rezumēja Labsvīrs.

Foto: F64


2,188 skatījumi

Un Tavas domas par šo?