Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Lemberga lietas prokurora Jurisa izteikumi – tīrā demagoģija?

Lembergs apcietināts bez motivācijas!

Ventspils mērs Aivars Lembergs jau trešo nedēļu atrodas Rīgas centrālcietumā – saskaņā ar Rīgas apgabaltiesas pirmās instances spriedumu Lembergam piespriesti pieci gadi cietumā, 20 000 eiro naudas sods un mantas konfiskācija. Kaut arī tiesa nebija sagatavojusi sprieduma motivāciju, kā to nosaka likums, Lembergu apcietināja uzreiz pēc saīsinātā sprieduma nolasīšanas.

Daudzi ir neizpratnē, kāpēc Lembergam piemērots bargākais no drošības līdzekļiem, kamēr daudz atbilstošāks drošības līdzeklis viņa gadījumā varēja būt aizliegums izbraukt no valsts, drošības nauda vai pat mājas arests. Turklāt, kā to nosaka likums, apcietinājuma mērķis var būt tikai un vienīgi, lai cilvēks neizvairītos no tiesas, netraucētu izmeklēšanai vai nebēgtu prom.

Ar iespējamo aizbēgšanu spekulējis Lemberga lietas prokurors Juris Juriss, norādot, ka Lemberga atrašanās uz brīvām kājām varētu apgrūtināt sprieduma izpildi.

“Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu ir iespējams piemērot apcietinājumu, lai nodrošinātu to, ka sods viņu sasniedz, nevis, ka Latvija pēc tam skatās uz ārvalstīm un gaida savu pilsoni atpakaļ. Tā nav normāla situācija un to nevajag pieļaut,” intervijā LTV raidījumā “De Facto” izteicies Juriss.

Vai tā nav tikai tīra demagoģija, ņemot vērā, ka Lembergam iespēja aizbēgt bija jau tad, kad prokuratūra viņam pieprasīja astoņu gadu cietumsodu? Turklāt, kā jau norādījām, aizbēgšanas riskus varēja novērst arī maigākiem drošības līdzekļiem, tai skaitā aizliegumu izbraukt no valsts. Arī līdz šim Lembergs nekādā veidā nav traucējis izmeklēšanai un vienmēr apmeklējis tiesas sēdes noteiktajā laikā.

Taču šī nav pirmā reize, kad prokurora Jurisa izteikumi raisa jautājumus. Kā zināms, šis pats prokurors ne tikai vairākas reizes pārmeta Lembergam advokātam kriminālprocesa novilcināšanu, bet pat atļāvās norādīt, ka “advokātam jābūt atbilstošai kvalifikācijai, lai izpildītu tiesas norādes – saprot to vai nesaprot.”

Likums gan nosaka, ka tikai tiesas sēdes priekšsēdētājs var pārtraukt tiesas debašu dalībnieka runu, ja viņš runā par apstākļiem, kam nav sakara ar lietu. No šīs likuma normas arī saprātīgs secinājums, ja tiesas sēdes priekšsēdētājs aizstāvības runu nepārtrauc, tas nozīmē, ka tiesas ieskatā advokāts runā par lietas apstākļiem.

Kaut arī prokuroru ētikas kodekss nosaka to, ka prokuroram ir jābūt iecietīgam un pieklājīgam pret procesa dalībniekiem, ar kuriem viņš saskaras un prokurors nedrīkst ar vārdiem vai rīcību radīt kļūdainu priekšstatu par savu neobjektivitāti, Jurisa izteikumi žurnālistiem saistībā ar Lembergu ne reizi vien bijuši ļoti negatīvi. Tā, piemēram, viņš teicis, ka Lembergs ļaunprātīgi izmanto savas kriminālprocesuālās tiesības.

Un arī šoreiz, kad tādai slavenai lietai kā Lemberga lietai vajadzētu kalpot par tiesiskuma paraugu, ir redzams, ka ar tiesiskumu tai nav nekāda sakara – politiķis ir apcietināts bez motivācijas, epidemioloģiskās situācijas dēļ viņš šobrīd nevar satikties ar savu advokātu un kas vēl zina, cik ilgā laikā tiesa sagatavos pilno spriedumu, un tam visam klāt vēl arī Jurisa subjektīvie izteikumi, kas kārtējo reizi balansē uz robežas ar demagoģiju.

Foto: F64


1,820 skatījumi

Un Tavas domas par šo?