Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Lembergs priekšlikumu par Satversmes 81. panta atjaunošanu sauc lielu blēdību

Vai valdošā koalīcija vēlas sagrābt varu?

LR Satversmes 81. panta, kas noteiktos apstākļos Ministru kabinetam ļautu pieņemt noteikumus ar likuma spēku, atjaunošana ir liela blēdība, ko iecerējusi valdošā koalīcija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu priekšgalā, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Lembergs atgādināja, ka Satversmes 81. pants tika iekļauts valsts pamatlikumā vienlaicīgi ar tā pieņemšanu 1922. gadā. “Ja mēs salīdzināsim komunikācijas iespējas – sākot ar zirgu, automašīnu, dzelzceļu, lidmašīnu, sakaru līdzekļiem 1922. gadā un 2020. gadā, tad nav jābūt diži izglītotam, lai saprastu atšķirības,” piebilda politiķis.

“Savulaik Satversmes 81. pantu aktīvi izmantoja “Tautas partija”, lai pieņemtu likumus, tādā veidā apejot parlamentu, jo Saeimā ir opozīcija, bet valdībā nekādas opozīcijas nav. Bet 2007. gadā Saeima nobalsoja par šī panta izslēgšanu,” skaidroja Lembergs, piebilstot, ka vienīgā partija, kas ir joprojām Saeimā un kas nobalsoja par šī panta izslēgšanu, ir Zaļo un zemnieku savienība.

“Ir pagājuši 13 gadi un tagadējā valdošā koalīcija atkal virza jautājumu par to, ka ir vajadzīgs Satversmes 81. pants un tas pamatojums ir tieši tāds pats, kāds tas bija 1922. gadā. Valdošajai koalīcijai ir pieslējies arī Valsts prezidents Egils Levits un ar šī panta atjaunošanu liek mums saprast, ka komunikācijas iespējas un darbība attālināti internetā 1922. gadā bija tāda pati kā tagad – 2020. gadā. Arī 1922. gadā laikam bija internets, varēja tiešsaistē sazināties, visiem bija viedtālruņi, varēja filmēt – tā kā šobrīd ir tāda pat situācija kā 1922. gadā, tāpēc ir atjauno Satversmes 81. pants, jo komunikācijas iespējas ir tādas pat kā tolaik? Pat ja 2007. gadā Saeimai bija iespējas pieņemt lēmumus attālināti, tad 2020. gadā šādas iespējas ir būtiski samazinājušās un tūlīt pārtrauks eksistēt? Secinu, ka tāpēc ir pilnīgi loģiski, ka pēc 13 gadu pārtraukuma obligāti jāatjauno Satversmes 81. pants, jo šobrīd parlamentam komunicēt attālināti nav ne mazāko iespēju,” par valdošās koalīcijas un Valsts prezidenta plāniem ironizēja Lembergs.

“Protams, nokļūt, piemēram, no Ventspils uz Rīgu, ir tikpat sarežģīti kā 1922. gadā. Ir jābrauc kādas piecas stundas, Ventspilī ir tikai desmit automašīnas, dzelzceļš vienreiz dienā un satiksme ir ļoti apgrūtināta. Lielākā daļa, acīmredzot, brauc ar zirgu. Lai nokļūtu Rīgā ar zirgu, tā ir vesela diennakts un pa to laiku var notikt sarežģītas lietas, parlaments ir pilnīgi paralizēts 2020. gadā, salīdzinot gan ar 2007. gadu, kad tika atcelts Satversmes 81. pants un 1922. gadu, kad kopā ar Satversmi tas tika pieņemts. Tā kā pamatojums ir pilnīgi loģisks, jo savādāk parlamenta deputāti nav spējīgi savā starpā komunicēt, lai pieņemtu tautai vajadzīgos likumus. To mēs redzam arī tagad ārkārtējā situācijā, ka Saeima apstiprina likumu un tajā pašā dienā sanāk kopā, lai tos pieņemtu. Tas, ka viņi nepieņem to vienas minūtes laikā, tas ir ārprātīga kavēšanās,” iesmēja Lembergs.

“Nopietni runājot – tā ir liela blēdība, ko iecerējusi valdošā koalīcija ar prezidentu Levitu priekšgalā, lai atkratītos no Saeimas opozīcijas. Likumus izdot valdība un šajā procesā nevar piedalīties parlamenta mazākums, kurš jau tā ir neliels un pakļauts ASV sankcijām. Pat to vienīgo iespēju – runāt no parlamenta tribīnes – vajag atņemt. Kā var pieļaut, ka, piemēram, Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS) iesniedz 100 priekšlikumus par administratīvo reformu? Tas ir piedauzīgi! Kam tas? Vēl cits prasa iedzīvotāju viedokli. Kam? Valdība nobalso, kāda vēl runāšana! Kā var atļaut kādiem, kas nav valdošajā koalīcijā, vēl izteikties par likumiem? Satversmes 81. pants to lieliski risina – tas ir demokrātijas augstākais sasniegums, ko mums ienesis rietumos izaugušais Levits. Pat nav vajadzīga krīze un Covid-19, pietiek ar to, ka kādā dienā nenotiek Saeimas sēde, lai 81. pantu iedarbinātu,” komentēja Lembergs.

Foto: F64


2,366 skatījumi

Un Tavas domas par šo?