Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Lembergs: Visas reformas, kas skārušas pašvaldību sistēmu, ir bijušas politiski motivētas

Novadu reforma nav orientēta uz Latvijas attīstību, uzskata Lembergs!

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) administratīvi teritoriālā reforma, līdzīgi kā citas, kas skar pašvaldību sistēmu, nav orientēta uz Latvijas attīstību, norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Lembergs atgādināja, ka ir Eiropas Padomes (EP) Ministru komitejas rekomendācijas, kas nosaka, kā jāveic šāda veida reformas. “Viena no pirmajām rekomendācijām ir tāda, ka robežu grozīšanas gadījumā reformas veicējam ir jāvienojas ar tiem, uz kuriem šī reforma attiecas, par reformas mērķiem. Šobrīd tāda vienošanās nav,” uzsvēra politiķis, piebilstot, ka “līdz ar to ir pārkāpta EP Ministru komitejas rekomendācijas”.

“Pēc būtības reformas norise, pēc manām domām, līdz ar to ir nelikumīga,” uzsvēra Lembergs, skaidrojot, ka bija jāvienojas par kopējiem mērķiem.

“Vienoties, ka pašvaldību mērogiem ir jābūt sabalansētākiem – tas nebūtu nekas sarežģīts, un tas būtu arī pareizi. Es nesaku, ka jābūt 119 pašvaldībām. Pēc manām domām, jābūt 26 apriņķiem un 7 republikas pilsētām. Tas ir mans modelis. Tagad būtu jādara vienkārši – novadi ir pirmā līmeņa pašvaldības, un veido apriņķus kā otrā līmeņa pašvaldības,” komentēja politiķis, atgādinot, ka šādu priekšlikumu izteicies iepriekšējiem ministriem, taču nav ticis sadzirdēts.

Tāpat viņš uzsvēra, ka viena no EP Ministru komitejas rekomendācijām paredz, ka ir obligāti jānoskaidro iedzīvotāju viedoklis un tas ir jāņem vērā. “Manā variantā nevienam nekas netiek atņemts. Kāpēc, piemēram, Ventspils novadā ir 15 deputāti? Un mēs iztiekam ar 13? Varbūt tur pietiek ar 7 deputātiem,” piebilda politiķis.

“Tās konsultācijas ir tikai ķeksīša pēc,” uzsvēra Lembergs, norādot, ka “viss jau ir nolemts iepriekš”. Pēc politiķa sacītā, ministrija joprojām nav atbildējusi uz jautājumu, kāpēc tagad ir slikti un pēc novadu apvienošanas būs labāk.

“Pilsētas statusu nosaka tās loma starptautiskajā un nacionālajā darba dalīšanā. Jūs viņai varat piešķirt kaut ciema statusu, bet, ja viņai starptautiskajā dalīšanā ir funkcijā, viņa tur eksistēs,” uzsvēra Lembergs, norādot, ka “bez starptautiskā darba dalīšanas nekas nenotiks”.

“Es saprotu, ka tas viss ir neloģiski. Līdz šim visas reformas Latvijā, kas skar pašvaldību sistēmu, visas ir bijušas politiski motivētas. Neviena nav bijusi orientēta uz valsts attīstību. Nevienai šāds mērķis nekad nav bijis. Uz tautsaimniecības attīstību, uz cilvēkiem. Neviena tāda nav bijusi,” uzsvēra Lembergs.

Kā zināms, maija vidū Ministru kabinets apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu “Par sabiedriskai apspriešanai izvirzāmo administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli”, dodot mandātu oficiālajām konsultācijām ar pašvaldībām un sabiedrības informēšanai.

Foto: F64


1,096 skatījumi

Un Tavas domas par šo?