Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Novadu reforma – labiem nodomiem ceļš uz elli bruģēts

Vai novadu reforma strādās iedzīvotāju labā?

Turpinoties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātās administratīvi teritoriālās reformas sabiedriskajai apspriešanai, arvien vairāk pašvaldību nav mierā ar plānoto novadu apvienošanu un uzskata, ka ministrijas konsultācijas ar pašvaldībām nevar nosaukt par kvalitatīvām. Vai maz varam cerēt, ka rezultātā tiksim pie pašvaldību modeļa, kurš strādās iedzīvotāju labā?

Kā zināms, novadu reformas ietvaros iecerēts pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35. Pēc reformas pašvaldības veidos ap lielākām pilsētām un attīstības centriem, bet bez lauku teritorijām būs tikai Rīga un Jūrmala.

Šādas ieceres nav apmierinājušas nedz pašvaldības, nedz to iedzīvotājus – skaidrības par nākotni ir maz un no visiem jautājumiem ministrijas pārstāvji spējuši sniegt atbildi tikai par teritoriālās reformas izmaksām, kas liek ar bažām skatīties arī uz ministrijas konsultācijām ar pašvaldībām.

Liela daļa pašvaldību nesaredz ieguvumus no novadu reformas un uzskata, ka lielāku novadu veidošana attālinās iedzīvotāju iespējas saņemt pašvaldības pakalpojumus. Par to bažas pauž arī paši novadu un pilsētu iedzīvotāji, taču VARAM acīmredzot nav gatava ieklausīties šajos argumentos, jo pat par notiekošajām sabiedriskajām apspriešanām ir maz informācijas un iedzīvotāji pat īsti nezina, vai tās ir publiski pieejamas un kur tās notiek. Tad varbūt sabiedriskā apspriešana ir tikai formalitāte, kurai nav nekāda sakara ar iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanu?

Jāsaka, ka arī pati reforma joprojām izskatās gaužām neskaidra – VARAM piedāvātajā reformas aprakstā joprojām atrodas tikai vispārīgas frāzes, bet nav atrodami kaut aptuveni aprēķini par to, kā 119 pašvaldību apvienošana ļaus sasniegt solīto ekonomisko izaugsmi un uzlabot pašvaldību sniegto pakalpojumu kvalitāti. Taču svarīgākais jautājums ir par to, kur šajā reformā paliek iedzīvotājs? Un kā tad ir – vai novadu reformas centrā tiešām ir nostādītas iedzīvotāju vajadzības vai runa ir tikai par ministra ambīcijām un politiskajiem mērķiem?

Jācer, ka saprāts būs pārāks par merkantilām interesēm, un reformas rezultāts būs iedzīvotāju interesēs, lai gan pašlaik izskatās, ka labiem nodomiem tiek bruģēts ceļš uz pa tiešo uz elli.

Foto: Valsts kanceleja


1,281 skatījumi

Un Tavas domas par šo?