Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Saeimai drīz nāksies lemt par Zakatistova izdošanu kriminālvājāšanai

Tamužs no “KPV LV” frakcijas vadītāja Zakatistova konsultācijas esot saņēmis saistībā ar atkritumu biznesu!

Partijas “KPV LV” frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs pagaidām atturas prognozēt, vai viņš noliks deputāta mandātu pēc Saeimas balsojuma par viņa izdošanu kriminālvajāšanai. Deputātu drīzumā apsūdzēs par krāpšanu un, izņemot JKP, kas vēl domā, pārējās koalīcijas partijas solījušas nelikt šķēršļus tiesībsargu darbam, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Ne Zakatistovs, ne uzņēmējs Viesturs Tamužs sevi par vainīgiem neatzīst. Un Tamužs skaidro, ka uzņēmumā notiekot varas cīņas, kam par upuri kritis viņš kā padomes priekšsēdētājs un Zakatistovs, kurš Tamužam savulaik sniedzis padomus atkritumu apsaimniekošanas jautājumos.

Pamatlietas izmeklēšana par iespējamiem pārkāpumiem “KPV LV” finansēšanā, no kuras izdalīja šo krāpšanas lietu, turpinās, un prokurors apgalvo, ka tajā figurē gan Zakatistovs un Tamužs, gan Kaimiņš. Tomēr prognozes par lietas izmeklēšanas ātrumu un iznākumu neviens nav gatavs nosaukt.

2016. gada 1. jūnijā starp atkritumu apsaimniekošanas kompāniju “Eco Baltia grupa”, kura mātes uzņēmuma padomes priekšsēdētājs ir Viesturs Tamužs un Ata Zakatistova īsi pirms darījuma dibināto firmu “Per Capita” tika slēgts gadu ilgs konsultāciju līgums. KNAB uzskata, ka darījumi katru mēnesi par 2000 jeb gadā 27 000 bijuši fiktīvi. To pierādot uzņēmuma rīcībā esošā informācija, lielākā akcionāra ERAB izmeklēšana, ka konsultāciju nav bijis. Nauda tērēta Zakatistova partijas vajadzībām.

“Jā, tas man nāca kā pārsteigums. Šī ažiotāža. Jāskatās, kā tas viss iederas tiesiskumā. Es, protams, ticu tiesiskai valstij. Es noliedzu savu vainu,” raidījumam norāda Zakatistovs.

Laikā , kad darījumi notika, Zakatistovs nebija amatpersona. Viņš detaļas nestāsta un gada garumā sniegtās atskaites rādīšot tikai tad, kad situācija eskalēšoties.

“Nekādu atskaišu nav”. Daudz runātīgāks ir Tamužs. Viņš seno paziņu Zakatistovu kā likumu pārzinātāju un angļu valodas pratēju pieaicinājis pirms liela projekta – atkritumu pārstrādes rūpnīcas celšanas. Plāni mainījušies, rūpnīca nav uzcelta, bet kā, uzņēmumam tālāk attīstīties, savus padomus turpinājis sniegt Zakatistovs.

“Un tur galvenais virziens, ko es viņam lūdzu pētīt un ko viņš arī apskatīja, bija tā saucamais “smart waste”, kā vispār attīstās atkritumu lieta, kā tā tiek vākta, kā šķirota, tātad, kurā virzienā mums doties, jo mums neiznāca iecerētais plāns. (..) Es nekad nebiju iedomājies, tieši, ka man būs jāatskaitās, tieši kā un kad es runāju ar Ati Zakatistovu! Man ir daudz uzņēmumu un daudz konsultantu, tiešām muļķīgi,” norāda Tamužs.

Slēptais video no “KPV LV” dzīvokļa, runā uzņēmējs Viesturs Tamužs: “Un mums jāvienojas nosacīti arī par manu labumu visā šinī štellē, vai tā ir nauda, vai vara, vai tas ir ekonomikas ministrs vai es nezinu. Kaut kādu iemeslu dēļ es tā kā atrodos.”

Savulaik “KPV LV” biedru slepus ierakstītais un vēlāk nopludinātais video rāda “KPV LV” pirmsākumus. Sapulcēs piedalās arī uzņēmējs Viesturs Tamužs. Viņš šodien noliedz, ka jebkad būtu plānojis iesaistīties partijas darbībā un nokļūt pie varas.Viņš esot jau apdedzinājies divās citās partijās. Slepus ierakstītais viņa izteikums par ekonomikas ministru esot izrauts no konteksta. Viņš tikai gribējis palīdzēt senam biznesa partnerim un domubiedram Zakatistovam un Artusam Kaimiņam – jauniesācējiem politikā nevis gūt kādus labumus no jaunizveidotā spēka.

“Es pazīstu Artusu, man viņš patīk, tāds jautrs un dzīvīgs cilvēks, savukārt Ati es pazīstu ļoti sen, es studēju filozofiju, un viņš filozofijas doktors, tā kā mēs ar šiem abiem džentlmeņiem esam draudzīgi, viņi taču pilnīgi iesācēji tajā politiskajā lietā. Un tā kā man bija pieredze tajā “Ražots Latvijā” un es turpat biju premjera kandidāts, tad es tur gāju un mēs tur kaut ko runājām. Bet es viņiem uzreiz pateicu: “Čaļi, nē, man ar divām reizēm ir pieticis.” Priekš uzņēmuma tā ir smieklīga [summa], un es teikšu, ka arī priekš manis tā ir smieklīga [summa]. Ja jau es būtu dikti gribējis finansēt Zakatistova politiskos centienus, vai tad man nebūtu 2000 [mēnesī]! Tas viss ir absurdi,” pauž Tamužs.

“Eco Baltia” ir sadrumstalota īpašnieku struktūra. Tajā vēl bez Eiropas rekonstrukcijas un attīstības bankas, akcijas pieder arī Tamužam un Mārim Simanovičam. Viņi sastrīdējās. Un cīnās par to, kam pieder vara atkritumu biznesa uzņēmumā. Simanovičs apstiprina, ka konsultāciju līgumi bijuši fiktīvi un viņi ir maldināti.

“KNAB sniegtais materiāls atspoguļo tieši to, ko mēs domājam, visu ko mums prasīja, mēs iesniedzām, un droši vien tiesībsargi ir pietiekami kompetenti, lai izvērtētu, vai tur ir vai nav likumpārkāpums. Ja šeit ir noticis likumpārkāpums, mēs prasām mūs atzīt par cietušajiem un atgūt zaudējumus,” pauž Simanovičs.

Pirmais līgums ar Zakatistovu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam slēgts 2016. gada 1. jūnijā – tātad nepilnas trīs nedēļas pirms Zakatistovs un Kaimiņš nodibina partiju “Kam pieder valsts”. Iespējams, tieši tas tiesībsargiem liedza līgumus sasaistīt ar politisko partiju. Un no sākotnējās partiju finansēšanas pārkāpumu lietas, Tamuža un Zakatistova epizodi KNAB izdalīja kā atsevišķu lietu par krāpšanu lielā apmērā , par ko draud no divus līdz pat 10 gadus ilgs cietumsods.

Tamužam apsūdzību prokurors cēla šonedēļ. Lai to celtu Zakatistovam, vispirms jāsaņem Saeimas atļauja. Koalīcijas partneri, izņemot, JKP, kas vēl domā, ir gatavi balsot par “KPV LV” frakcijas priekšsēdētāja Zakatistova izdošanu kriminālvajāšanai.

“Pašlaik, ja runājam par Zakatistova kungu, mums nav informācija, ka te varētu būt politiska lieta, viņš nav vērsies pie mums ar tādu informāciju. Tā kā, ja vien nebūs nekas ārkārtējs, NA rīkosies tāpat kā ir rīkojusies visos citos gadījumos. Proti, ļausim darīt prokuratūrai savu darbu,” norāda Saeimas deputāts, NA frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

““Vienotība” vienmēr ir balsojusi tā kā tiesībsargi to ir lūguši un katram varas atzaram ir jādara savs darbs. Tā kā šeit tā mūsu pozīcija ir skaidra, mēs atbalstīsim attiecīgā deputāta izdošanu kriminālvajāšanai,” pavēstījis Saeimas deputāts, “Jaunās Vienotības” frakcijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.

Tikmēr Saeimas deputāte, JKP frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe tik viennozīmīgu atbalstu Zakatistova izdošanai nepauž. “Kas ir mērķis – traucēt Saeimas darbu, vai izmeklēt noziegumu? Līdz ar to mēs viennozīmīgi lūgsim iespēju katram deputātam, tāpat kā tas bija iepriekšējā gadījumā, iepazīties ar uz Saeimu atsūtītajiem dokumentiem un nevis tikai ētikas un mandātu komisijai. Ņemot vērā, ka mūsu frakcijā ir vairāki krimināltiesību speciālisti, tad pirms pieņemt galīgo lēmumu, kā mēs balsosim, gribam detalizēti iepazīties ar tiem materiāliem, ko atsūtīs prokuratūra,” pauž deputāte.

Tikmēr “Attīstībai/Par!” frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts ir puslīdz drošs, ka Saeima nobalsos, izdot Zakatistovu vajāšanai.

Tieši redzamākā “KPV LV” līdera Artusa Kaimiņa aizturēšana saistībā ar šaubīgiem partijas finanšu darījumiem pagājušajā vasarā mazpazīstamajai partijai priekšvēlēšanu laikā strauji palielināja reitingu. KNAB saņēma kritiku, ka pirms procesuālo darbību veikšanas,vispirms būtu jānoskaidro, vai noziegums vispār ir saskatāms. Lietu uzraugošais prokurors apgalvo, ka izmeklēšana pamatlietā par iespējamu partijas finansēšanu pārkāpumiem joprojām turpinās un tajā vēl bez Kaimiņa, aizdomā turētā statuss ir kā Zakatistovam, tā Tamužam.

“Es varu apgalvot, ka lieta par nelikumīgu Partiju finansēšanu turpinās arī attiecībā uz Tamuža kungu, Zakatistova kungu un pārējiem aizdomās turētajiem, bet prognozes nekādas uz šo lietu neizteikšu,” pauž prokurors Māris Urbāns.

Gaidāmās kriminālvajāšanas pret “KPV LV” samazinās ne tikai koalīcijas deputātu skaitu par vienu vai divām balsīm parlamentā, bet jau tā trauslo koalīciju padarīs vēl nestabilāku. “KPV LV” šobrīd ir sašķēlusies un daļa deputātu balso kopā ar opozīciju. Zakatistovs ir šīs neviendabībās frakcijas priekšsēdētājs,un ;šobrīd nevar atbildēt, kā rīkosies pēc balsojuma par izdošanu, noliks mandātu pavisam, vai paliks frakcijas vadībā , bet nepiedalīsies parlamenta sēdēs kā to nosaka kārtības rullis.

“Šī jau nav vienīgā izdošana, ko mēs varam vēl sagaidīt. Un tad ir jautājums, kas būs ar tālāk. Tā ir atbilde visiem tiem, kas man prasa, kāpēc es neeju prom. KPV LV beigu sākums bija aizejot ar Kariņu vienā valdībā. Tas bija beigu sākums!” pauž Saeimas deputāte Linda Liepiņa (“KPV LV”).

Foto: F64


975 skatījumi

Un Tavas domas par šo?