Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Kad eksplodēs nodokļu reformas bumba?

Nodokļu reforma ir izgāzusies!

“Nodokļu reforma ir kā vitamīni mūsu tautsaimniecības stiprināšanai, kā arī vēsturisks solis pretī spēcīgākai un konkurētspējīgākai Latvijas valstij. Tā ir arī viena no vērienīgākajām dāvanām Latvijas simtgadē” – ar šādiem vārdiem nodokļu reformu pieteica bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). Mums tika solīta zemāki darbaspēki nodokļi, augstāka Latvijas konkurētspēja, uzlabota uzņēmējdarbības vide un izskausta nevienlīdzība, bet reti kurš šodien nodokļu reformu uztver kā dāvanu, drīzāk kā sodu.

Nemaz tik tālajā 2018. gadā tā laika finanšu ministre mums solīja, ka nodokļu reformas rezultātā ieguvumus izjutīs gan mājsaimniecības, gan uzņēmēji. Mazinot darbaspēka izmaksas zemu atalgotiem darba ņēmējiem, tiks mazināta ienākumu nevienlīdzība. Attiecīgi lielākas algas cels dzīves kvalitāti daudziem iedzīvotājiem visā Latvijā.

Bet ko mēs redzam šodien? Swedbank Finanšu institūta veiktajā salīdzinājumā Latvija joprojām ir ar augstāko darbaspēka nodokļu slogu Baltijā, ēnu ekonomika valstī 2018. gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieaugusi par 2,2 procentpunktiem, sasniedzot 24,2% no valsts iekšzemes kopprodukta (IKP), grūtībās un nodokļu parādos nonākuši vairāki uzņēmumi, bet pret savu gribu par nodokļu parādniekiem kļuvuši 57 000 Latvijas iedzīvotāji.

Saistībā ar nodokļu reformas ieviešanu noklusēta virkne dažādu blakņu, kas veicinājusi situāciju, kurā daļa iedzīvotāju saņem nodokļu atmaksu, bet otrai daļai veidojas nopietns nodokļu parāds. Uz potenciālo sabiedrības vilšanos jaunajā nodokļu sistēmā un pēc tam arī valstī, norāda arī Tiesībsarga veiktais pētījums. Tajā secināts, ka, no vienas puses, 78% respondentu uzskata, ka neapliekamais minimums ir jāpiemēro uzreiz, katru mēnesi aprēķinot darba algu. Bet pēc tam, kad respondentam tiek izskaidrotas jaunās kārtības ēnas puses, vairs tikai neliela daļa no respondentiem (13%) uzskata, ka jaunā sistēma ir veiksmīga.

Nākas atzīt, ka patlaban arvien palielinās iedzīvotāju skaits, kuri saņem zemus ienākumus, bet nodokļu reforma šo tendenci nesamazina. Bet nav neviena, kas par to atbildētu…

Vai nodokļu reforma ir devusi solītos augļus? Atbilde ir skaidri redzama – reforma ir izgāzusies. Tā nemazina nevienlīdzību un nepalielina ienākumus. Bet par spīti tam, ka nodokļu reforma acīmredzami nav padarījusi Latvijas ekonomiku konkurētspējīgāku un nedod cerētos “vitamīnus”, Reizniece-Ozola turpina runāt par neesošiem nodokļu reformas panākumiem un arī viņas politiskā partija – Latvijas Zemnieku savienība – dīvainā kārtā, nesteidz viņu apklusināt.

Bijusī ministre un viņas sastrādātais nodokļu lauciņā ir kļuvis par bumbu ar laika degli visai sabiedrībai, un neviens nevar paredzēt, kurā brīdī tā eksplodēs. Tikai viens ieteikums katra drošībai – pārāk tuvu bumbai nestāvēt.

Foto: F64


2,035 skatījumi

Un Tavas domas par šo?