Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja: Gripas epidēmija varētu būt nopietna; vakcinētam cilvēkam iespēja saslimt ir minimāla

Gripas epidēmija šajā sezonā varētu būt nopietna!

Oktobra sākumā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) reģistrējis pirmos gripas saslimšanas gadījumus.  Latvijas Infektoloģijas centrs brīdina, ka gripas epidēmija varētu sākties novembrī un tā šajā sezonā varētu būt nopietna, līdz ar to cilvēki jau savlaicīgi tiek aicināti vakcinēties, lai pasargātu sevi no saslimšanas.

Mediķi atzīst, ka, lai maksimāli pasargātu sevi no gripas vīrusa, ieteicama savlaicīga vakcinēšanās, vēlams pirms gripas epidēmijas uzliesmojuma sākuma.

Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos („kaulu laušana”), sauss klepus un rīkles iekaisums, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, var būt arī vemšana un caureja.

Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc divām dienām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle intervijā LTV raidījumā “4.studija” atzina, ka “nākamās sezonas varētu būt diezgan liela gripas epidēmija”.

“Arī Pasaules Veselības organizācija, ievērojot gripas vīrusus, kas ir ļoti viltīgs savā mainībā, prognozē, ka gripas epidēmija varētu būt nopietna, tas nozīmē arī skaitliski, un, jo vairāk slimo, jo vairāk ir smagās formas,” norādīja Rozentāle.

Lai arī vakcinācija pret gripu ik gadus ieteicama ikvienam, tomēr epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks – cilvēkiem ar plaušu, aknu, nieru, sirdsslimībām, imūnās sistēmas vājumu, grūtniecēm un bērniņiem līdz 5 gadiem, cilvēkiem, kas ir vecāki par 60 gadiem.

Vairākām riska grupām valsts kompensē vakcināciju 50% apmērā, bērniem līdz 2 gadu vecumam un grūtniecēm – 100% apmērā.

“Pārsvarā visus gadus tas, kas ir iekļauts gripas vakcīnas sastāvā, tie vīrusi arī ir cirkulējuši. Ir bijuši arī gadi, kad kāds papildus radies. Skaidrs, ka vakcinētam cilvēkam iespēja saslimt ir ļoti minimāla,” norādīja Rozentāle.

“Ja kāds no tiem 86 cilvēkiem, kurus Latvija pērn zaudēja gripas vīrusa dēļ, būtu vakcinējušies, viņi, visticamāk, šobrīd būtu dzīvi,” atzina Rozentāle.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem 80% vakcinēto personu ar gripu nesaslimst, bet 20% izslimo gripu vieglā formā. Cilvēkiem pēc 60 gadiem imunitāte izveidojas tikai 60% līmenī, taču saslimušajiem gripa norit bez komplikācijām. Pēcvakcinācijas periodā dūriena vietā iespējams neliels apsārtums un pietūkums.


1,606 skatījumi

Un Tavas domas par šo?