Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Lemberga izteikumi par Satversmes tiesu vieš aizdomas par tās politisko ietekmējamību

Vai Satversmes tiesa ir politiski ietekmējama?

Satversmes tiesas (ST) lēmums attiecībā par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP!) rīkojumu par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas “Ikšķiles novada balsojums” nolikuma darbības apturēšanu” atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 101. pantam un Eiropas vietējo pašvaldību hartas 5. pantam, liecina par Satversmes tiesas politisko raksturu, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Satversmes tiesa šī gada 15. maijā lēmusi, ka Pūces rīkojums, ar kuru apturēta Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma darbība, neatbilst Satversmei. Satversmes tiesa secināja, ka Satversmes 1. un 101. pantā un Hartas 5. pantā, cita starpā, ir ietvertas pašvaldības tiesības uzklausīt attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju viedokli par pašvaldības administratīvās teritorijas robežas izmaiņām.

Satversmes tiesa atzinusi, ka pašvaldībai ir rīcības brīvība savas autonomās kompetences īstenošanā, ņemot vērā Satversmē un citos ārējos normatīvajos aktos noteikto ietvaru un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju likumiskās intereses. Tā kā pašvaldība ir izveidota tieši iedzīvotāju interešu nodrošināšanai, iedzīvotāju viedokļa uzklausīšana ir viens no pašvaldības ikdienas darba elementiem, kuru tā var izmantot dažādos savā kompetencē esošos jautājumos.

“Šāda veida atrunas, kas minētas tiesas lēmumā, norāda uz Satversmes tiesas politisko raksturu. Šis Satversmes tiesas sastāvs ir ļoti politisks un viņš ir daudz politiskāks nekā tad, kad to vadīja Kūtris vai Endziņš. Ziemeles kundzes vadītā Satversmes tiesa ir daudz politiskāka un skatās izpildvarai mutei. Tas nenozīmē, ka visi lēmumi ir par labu varai un valdošajai koalīcijai, bet lēmumu tas būtiski ietekmē,” komentēja Lembergs.

Viņa ieskatā “tās atrunas, kas tur minētas, norāda, ka arī šoreiz Satversmes tiesa tomēr lielā mērā ir turējusi degunu pret vēju un ostījusi politisko gaisu.”

“Tas lēmums varēja būt daudz cietāks un radikālāks,” uzskata Lembergs.

Foto: F64


1,372 skatījumi

Un Tavas domas par šo?