Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Vai Latvijas žurnālisti ignorē tiesībsarga atzinumu Lemberga lietā?

Vai mānīgi tiek rādīts iespaids, ka Latvija ir tiesiska valsts?

“Pirmās instances tiesa Lembergam piespriež 5 gadus cietumā un apcietina tiesas zālē”, “Lembergam piespriež 5 gadus cietumā, apcietina tiesas zālē”, “Lembergs ar koferi rokās dodas līdzi policistiem” – šie ir tikai daži no virsrakstiem, kurus 22. februārī, kad tiesa pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā, bija iespējams lasīt Latvijas medijos. Līdz šim brīdim tie arī vēstījuši par to, ka Lembergs kriminālprocesu apzināti vilcinājis, tāpēc apcietinājums ir pamatots, taču nesen publiskoto tiesībsarga Jura Jansona atzinumu, kas būtībā atzīst, ka Lembergs cietumā atrodas nelikumīgi, tie ignorējuši. Vai tiešām medijiem, it īpaši sabiedriskajiem, nevajadzētu iestāties par taisnību vai vismaz patiesas informācijas atspoguļošanu?

Šonedēļ nelielā skaitā mediju bija lasāms tiesībsarga Jura Jansona atzinums, ar kuru viņš paziņoja, ka Lemberga apcietināšana nav pienācīgi motivēta un pārkāptas viņa tiesības uz brīvību.

Jansons uzsvēra, ka, lai arī Kriminālprocesa likums tiesai neuzliek par pienākumu saīsinātajā spriedumā lēmumu par piemēroto drošības līdzekli motivēt, tomēr piemērojot bargāko drošības līdzekli no cilvēktiesību ievērošanas konteksta, lēmumam jābūt likumīgam – tātad arī motivētam: “Pārbaudes lietā nav strīda par to, ka par apcietinājuma piemērošanu ir lēmusi kompetenta tiesa, pamatojoties uz likumu. Tomēr tiesībsarga ieskatā secīgi pārbaudāms, vai tiesa savā spriedumā ir pienācīgi pamatojusi apcietinājuma piemērošanu.”

Tiesībsargs konstatējis, ka “konkrētajā lietā Lemberga apcietinājums tiesas saīsinātajā spriedumā vispār nekādā veidā netika pamatots”: “Ņemot vērā to, ka Rīgas apgabaltiesa savā saīsinātajā spriedumā nav sniegusi pilnīgu nekādu pamatojumu un analīzi, kāpēc konkrētajā gadījumā ir piemērojams apcietinājums, nevis saglabājams vai nosakāms kāds cits personas tiesību mazāk ierobežojošs drošības līdzeklis, tiesībsargs konstatē Aivara Lemberga Satversmes 94. pantā un Konvencijas 5. panta 1. punktā noteikto tiesību uz brīvību pārkāpumu.”

Tas neapšaubāmi ir satraucošs paziņojums, jo būtībā apliecina, ka Lembergs šobrīd apcietinājumā atrodas nelikumīgi. Tad par kādu tiesisku valsti mēs šobrīd varam vispār runāt?

Kamēr ļoti neliels skaits mediju Jansona atzinumu publiskojuši, lielāki mediji izlēmuši klusēt, tādējādi būtībā aizvien radot iespaidu, ka taisnība ir tikai to pusē, kuri uzskata, ka Lemberga vieta ir cietumā. Vai tad likumi valstī ir atcelti? Vai ir atcelta godīga un daudzpusīga žurnālistika?

Zināms, ka Lembergs jau šobrīd ir vērsies ar sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā, jo tiesa savā saīsinātajā spriedumā nav ietvērusi nekādu motivāciju apcietinājumam, tādējādi arī liedzot Lembergam tiesības saņemt pilnīgu informāciju par apstākļiem, kas ir bijuši apcietinājuma piemērošanas pamatā.

Protams, maz sagaidāms, ka Latvijas lielākie mediji par to paziņos. Šķiet, ka tiem svarīgāk ir dziedāt līdzi koalīcijas dziesmai un radīt iespaidu, ka Latvija ir tiesiska valsts!

Foto: F64


1,479 skatījumi

Un Tavas domas par šo?