Patvaļa un visai savdabīga likuma interpretācija – tā tiesībsarga ieskatā var raksturot Salaspils 1. vidusskolas padomes lēmumu, jo tā faktiski ir lēmusi par mācību līdzekļiem, kas saskaņā ar Izglītības likumu vecākiem nav jānodrošina. Likums šādas tiesības padomei nepiešķir. Turklāt lēmums ticis attiecināts uz mācību vidi skolēnu mājās, kas pats par sevi ir ārpus padomes kompetences. Kā intervijā LTV “Rīta panorāmā” pauda Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere, nereti vien skolas mācību sarakstos iekļauj arī tādus mācību līdzekļus, kas ir jānodrošina skolai par saviem budžeta līdzekļiem.
Tiesībsargs turpina saņemt ziņas no vecākiem par to, ko skolas un bērnudārzi liek viņiem iegādāties, sākoties jaunajam mācību gadam, un tieši šādā saistībā tika saņemta informācija arī par Salaspili. Šajā gadījumā bērna vecāks saņēma sarakstu ar mācību līdzekļiem, kas jāiegādājas, piemēram, zīmēšanas bloki, krāsas, lupatiņu otu nosusināšanai, dziju u.c. Šādi materiāli ir jānodrošina izglītības iestādei nevis vecākiem.
“Likumā tas ir skaidri noteikts, ka vecākiem ir jāsarūpē kancelejas preces, apģērbs un apavi, kā arī materiāli tajā gadījumā, ja bērns vēlas izgatavot kaut ko savām vajadzībām. [..] Ja skola ir noteikusi, ka ir skolas forma, tad tā arī ir jāiegādājas vecākiem. Lai tas netiktu uzskatīts kā netiešs maksājums par izglītību, skolas forma nedrīkst būt dārga. Tātad skolas forma nedrīkstētu būt dārgāka kā jebkurš apģērbs, ko vecāks pirktu savam bērnam,” sacīja Grāvere.
Viņa uzsvēra, ka “diemžēl nākas secināt, ka skolas šo neievēro, jo šajos sarakstos tiek iekļauti arī tādi mācību līdzekļi, kas ir jānodrošina skolai par saviem budžeta līdzekļiem. Pārsvarā tas attiecas uz tādiem mācību priekšmetiem kā vizuālā māksla un mājturība.”
“Negribētu piekrist, ka skolām nepietiek līdzekļu. [..]Mēs vecāku sniegto informāciju apkopojām pa novadiem un nosūtījām katram novadam to, kas par to ir saņemts. Šo vēstuli nosūtījām gan izglītības pārvaldei, gan pašvaldībām pārskatīt nodrošināto finansējumu. Daudzas pašvaldības atbildēja, ka skolām finansējums ir pietiekams, lai visu sapirktu, tāda bija diezgan liela daļa pašvaldību. Es gribētu teikt, ka skolas iet vieglāko ceļu. Vieglāk ir iekļaut sarakstā vecākiem, nevis pašiem sapirkt,” sacīja Grāvere.
Jau ziņots, ka kopumā pašvaldības ir atsaukušās tiesībsarga aicinājumam – pārbaudījušas izglītības iestāžu vecākiem sniegto informāciju par individuālo mācību piederumu iegādi un secinājušas, ka sarakstos ir iekļauti arī tādi mācību līdzekļi, kuri jānodrošina izglītības iestādei.
1,021 skatījumi