Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

JKP neveiksmju cēlonis meklējams Šveicē?

Kas vainojams pie JKP sakāves valdības veidošanā?

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) premjera amata kandidāts Jānis Bordāns bija pirmais, kuram pēc Saeimas vēlēšanām Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticēja izveidot valdību. Neraugoties uz demonstrēto apņēmību, JKP cieta smagu sakāvi, jo Bordāna vadībā atteicās strādāt uzreiz trīs politiskās partijas. Galvenais nelaimju cēlonis gan varētu būt meklējams Cīrihes pievārtē – Šveices advokāta Rūdolfa Meroni iespējamie mēģinājumi diktēt Latvijas politikas dienaskārtību varētu būt bijuši nepieņemami potenciālajiem JKP sadarbības partneriem.

Kā zināms, JKP premjera amata kandidāts Janis Bordāns 14. novembrī atteicās no turpmākās valdības veidošanas pēc tam, kad apvienība “Attīstībai/Par!” (AP), Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) un “Jaunā Vienotība” (JV) paziņoja, ka izstājas no Jaunās konservatīvās partijas vadītajām valdības veidošanas sarunām.

Šādu lēmumu partijas pieņēma, vadoties gan no tā, ka JKP solījumi vēlētājiem ir praktiski neizpildāmi, gan no Bordāna sakarsēti asās retorikas, pie kuras valdības veidošanas uzdevums esot bijis praktiski neizpildāms. Politikas kuluāru sarunās gan tiek minēts, ka pie vainas esot kāds JKP sponsors, kurš cenšoties diktēt noteikumus par to, kādai jābūt jaunajai Latvijas valdībai. Tiek runāts, ka šis nezināmais esot tieši Šveices advokāts Rūdolfs Meroni, kurš līdz šim sekmīgi sadarbojies ar vairākiem Latvijas politiķiem.

Kā zināms, īsi pirms 13. Saeimas vēlēšanām pazīstamais TV žurnālists Ansis Pūpols plašākas sabiedrības vērtējumam nodevis filmu “Ietekmētājs”, kas stāsta par Rūdolfa Meroni saistību ar politiķiem un politiskajām partijām Latvijā. Filma atklāja šokējošus faktus par bagātā Šveices advokāta mēģinājumiem ietekmēt Latvijas politiskos procesus, atbalstot pat vairākus spēkus vienlaicīgi.

Arī slimīgi aizrautīgais Lemberga kritiķis un Ventspils opozicionārs Ģirts Valdis Kristovskis pirms iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām nekautrējās atzīt, ka politikā atgriezies tieši pēc Meroni aicinājuma.

 

Bez komentāriem. Leļļu teātris sāk viesizrādes.

Posted by Ventspilnieks on Sestdiena, 2017. gada 15. aprīlis

Šīs 13. Saeimas vēlēšanas nav bijušas izņēmums Meroni centieniem. Runā, ka šoreiz tas par savu interešu izpildītāju izvēlējies tieši Jauno konservatīvo partiju – to pašu partiju, kura kā galveno prioritāti izvirzījusi cīņu par tiesiskumu. JKP gan valdības veidošanas procesā pieļāva pārāk daudz rupju kļūdu, kas rezultējās ar kaunpilnu sakāvi. Iespējams, tieši aklā sekošana Meroni norādēm šoreiz iegāza partiju.

Visticamāk, tieši JKP mudināšana nesadarboties ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) pārvilka svītru iespējām izveidot valdību. Kā zināms, JKP uzreiz pēc premjera nominācijas nāca klajā ar kategorisku prasību izslēgt “zaļzemniekus” no valdības sarunu grupas sastāva, lai gan lielākā daļa partiju iestājās par sešu latvisko politisko spēku koalīciju, tātad kopā arī ar ZZS. Turklāt, Bordāna manevrs bija īpaši negaidīts un spējš, jo iepriekš par šādām sarkanajām līnijām nekas neliecināja.

Arī partijas plāni pārņemt un apvienot tiesībsargājošās iestādes un atlaist ģenerālprokuroru, Augstākās tiesas priekšsēdētāju un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāju tika politiskajās aprindās uztverti visai saasināti, lai gan, pavisam iespējams, šīs nostādnes pēdas patiesībā ved uz Cīrihes ezera krastiem.

Ja šķiet, ka ar to viss ir beidzies, tad jāatzīmē, ka valdības veidošanas sarunas ir pamatīgi sarežģījušās, jo ne visas partijas ir gatavas atteikties no savām “sarkanajām līnijām”. Tā, piemēram, JKP paziņojusi, ka neies vienā valdībā ne tikai ar ZZS, bet arī ar “Attīstībai/Par!”, kā rezultātā, tā vien šķiet, ka par Ostapu Benderu sauktajam darbonim ir izdevies vismaz uz kādu laiku paralizēt Saeimas darbu, lai, iespējams, iegūtu atelpu, pirms izdomātu nākamo gājienu. Kas būs tā izpildītāji? To vēl laiks rādīs…

Foto: F64


3,514 skatījumi

Un Tavas domas par šo?